Amenda contraventionala - detalii contestatie

20 aprilie 2020 90

Mi-a fost intocmit proces-verbal pe data de 16.04.2020 si nu am avut ocazia sa ma ocup de asta pana acum. Mai pot sa depun contestatie daca au trecut mai mult de 28 de ore de la data intocmirii? Pe copia mea a procesului-verbal lipseste numarul de inregistrare. Acest fapt constituie o problema?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Puteți depune contestație cu solicitarea de repunere în termen și probarea imposibilității de a contesta în termen.
Daca instanța va considera admisibil, și probat corespunzător, poate repune în termen de co testare, astfel urmînd a oferi o soluție pe marginea cauzei.

21 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca amenda a fost aplicata pentru o contraventie legata de incalcarea regulilor aferente situatiei de urgenta, termenul de contestare a procesului-verbal este de 48 ore.
Daca acest termen se depaseste, NU se poate cere repunerea in termen. Chiar daca depasirea termenului ar fi motivata.

23 aprilie 2020