Amenda cu ridicarea numerelor de înmatriculare

22 august 2018 53

Buna ziua. Un agent de patrulare întocmește proces-verbal si ridica numerele de inmatriculare, pe motiv că autocamionul ar fi reutilat. Șoferul, nefiind de acord, refuza sa semneze procesul-verbal. Agentul ca urmare ridica numerele de inmatriculare si refuza sa inmaneze procesul-verbal întocmit, plecand de la fața locului (fără a opri 2 martori). Avem situatia ca nu avem nici proces-verbal si nici posibilitatea de a conduce autocamionul, si nici de a ridica numerele. Care ar fi soluția, ce avem de făcut? Deja au trecut 2 săptămani, iar autocamionul sta.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Prin scrisoare, solicitați de la INP transmiterea în adresa d-stră a procesului verbal, dacă vi se refuza depuneți plîngere pe acțiunile ilegale.
Din momentul recepționării procesului, în termen maxim de 15 zile contestațil în instanță, pe baza erorilor de procedură aveți posibilitatea de a anula procesul verbal.

22 august 2018