Amenda fumat

16 ianuarie 2018 65

Sunt cetățean român și acum 2 zile am primit amenda din cauza fumatului. Mă aflam la aproximativ 3 metri de sediul companiei la care m-am deplasat. În acel loc se afla amenajată și o zona de fumat dar nu era semnalizata in nici un fel. Un agent de poliție care trecea pe drum, m-a văzut și de aici a rezultat o întreaga poveste, cu finalizare nefericita pentru mine, si anume amenda de 1.500 lei moldovenești. Nu am platit nimic pe motiv că nu aveam bani atunci. Le-am spus politistilor că sunt prima data în țară și nu am știut, să-mi arate și mie ceva panouri informative in orașe sau la vama, că eu nu am văzut. Întrebarea este: nu plătesc amenda. Ce se poate întâmpla?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Salut Mircea ! În cazul în care Dvs. nu veți achita amenda în cel mult 30 de zile, poliția va expedia materialele instanței de judecată, care posibil să vă înlocuiască amenda în amendă dublă. Posibil în viitor să aveți dificultăți la trecerea frontierei de stat.

Apropo există în drept principiul... mai detaliat conform căruia "nimeni nu se poate scuza, invocând necunoasterea legii" („nemo censetur ignorare legem").

În cazul în care ar fi admisă invocarea necunoasterii legii s-ar ajunge la o stare de instabilitate juridică și haos, fapt pentru care este general admisă prezumția absolută a cunoașterii legii.

In baza acestei prezumtii, toti cetatenii trebuie sa cunoasca legile, prezumtia neputand fi rasturnata prin proba contrarie.

18 ianuarie 2018