Amendă în Germania

23 octombrie 2018 112

Bună ziua! Am fost oprit de către poliție în Germania și mi s-a cerut permisul de conducere. Menționez că legislația Germaniei prevede că după jumătate de an de aflare pe teritoriul Germaniei trebuie să preschimbi permisul. Din cauza că aveam depășit acest termen, am fost amendat. La moment sunt în Republica Moldova și nu vreau să achit această amendă pentru că nu doresc să mă mai întorc în Germania. Spuneți-mi, vă rog, care pot fi consecințele, ținând cont de faptul că la ei se întocmește dosar penal pentru asta, unde se indică că ai condus fără dreptul de a conduce? Aștept răspuns. Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Simion.

În legislația Uniunii Europene, există principiul recunoașterii reciproce a sancțiunilor financiare. Conform acestui principiu, autoritățile unui stat membru pot recunoaște și executa amenda impusă într-un alt stat membru.

Pentru mai multe informații, citiți Decizia privind aplicarea principiului recunoașterii reciproce a sancțiunilor financiare - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/HTML/?uri=CELEX:32005F0214&from=EN

11 septembrie 2019