Amenda in urma unui proces de care nu am stiut

10 mai 2018 82

Buna. Acum 2 zile am primit o "incheiere" de la executorul judecatoresc, prin care se spune sa ma prezint la el si sa achit niste taxe. Deci judecata a avut loc fara mine la 14.08.2014, eu eram plecat din tara de pe data de 13.08.2014. Pana atunci nu mi-a venit nici o citatie ca sa ma prezint la judecata, iar acum sunt impus de executor sa achit 2 plati, una pentru executor alta ca datorie fata de IMGFL. A fost corect ca sa fie judecata fara prezenta mea si fara a ma preveni de asta? Multumesc.

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De fapt instanțele de judecată sunt obligate și deregula expediază citația cu aviz de recepție!
Este foarte probabil ca Dvs sa nu fi fost acasă la acel moment când a venit poștașul sau Dvs deja erați plecat din țară. În cazul lipsei dovezii de citare, se efectuează citarea publica într-un ziar... mai detaliat local sau Monitorul Oficial și cauza poate fi examimată în lipsa pârâtului! Este prevazut de Codul de procedură civilă și este legal, dacă nu sunteți de acord depuneți cerere de apel, solicitați repunerea în termenul de declarare al apelului.

Succese

11 mai 2018

Acum cind am fost chemat la executorul judecatoresc a venit aviz de la posta ca am o scrisoare am fost am luato si mam semnat, in 2014 asa ceva nu a fost, la casuta postala nu are access nimeni inafara de mine, e pe cheie, deci daca nu a fost... mai detaliat aviz, poate fi motiv ca sa fac apel?!, am si dovada stampila din pasaport ca nu am fost in tara la data cind a fost judecata

11 mai 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Nerespectarea procedurii de citare este o încălcare de procedură.
Ați putea declara apel, însă oricum solicitați repunerea în termen. Aveți grijă cu termenul de apel și cu termenul de solicitare de a fi repus în termen prevăzut la art. 116 Cod de procedură civilă al RM.

11 mai 2018

Multumesc mult!

11 mai 2018