Amenda, inchisoare sau lipsirea de bunuri?

30 septembrie 2018 197

Ce risca o persoana care a luat credite de la mai multe banci si nu a achitat ratele lunare, intrind in penalitați? Ce riscuri sunt si pentru parinti, avand in vedere ca persoana in cauza este feciorul lor cu viza de resedinta la ei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Amendă sau închisoare din start decade că sancțiune deoarece vorbim de un capăt de acțiune civil.

Așa deci persoană pentru a fi înaintată în judecată pentru impunerea plății restanțelor plus penalități, dobânzi de intârzie, cheltuielile de judecată, taxa de stat etc.

Părinții nu suportă nici un risc în cazul ăsta chiar... mai detaliat dacă fiul este cu viza de reședință la ei, acesta urmândui a fi urmărite bunurile care îi aparțin cudrept de proprietate, or îi vor fi sechestrate mijloacele bănești de pe cardurile bancare.

30 septembrie 2018