Amendă neachitată

7 august 2023 3

Bună ziua. Mi-a fost aplicată o amenda în temeiul art. 236 CC. Am pierdut procesul-verbal, am uitat de el și nu am achitat amenda. Mi-a venit o scrisoare de la executor judecătoresc, însă din motiv că nu locuiesc la domiciliul din buletin, nu am stiut de ea ca să mă lămuresc. Ce consecințe pot fi în continuare? La moment am sechestru pe toate cardurile. Sunt careva penalități dacă nu m-am clarificat cu asta?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Penalităţi nu sunt dar va trebui în afară de amendă să mai achiţi onorariul executorului de 100 lei + taxele şi spezele procedurii de executare.

7 august 2023