Amendă penală

24 aprilie 2020 96

Bună! Conform hotărârii judecătorești din 18 februarie 2020, mi-a fost stabilită o amenda penala de 27.000 lei. Eu ma aflu peste hotare, am și domiciliul aici. În Chișinău îmi vin citații de la poștă, e și normal ca nu pot sa ridic scrisorile, fiindcă nu ma aflu în țară. Am contactat avocatul meu, pentru ca să aflu ce a hotărât judecata și răspunsul lui este ca acum e Coronavirus, nimeni nu lucrează și sa nu-mi fac griji, că îndată ce revine la muncă o să îmi spună despre hotărâre. Din câte cunosc eu, amenda se achită timp de 30 zile. Am avut posibilitate să o achit în jumătate timp de 3 zile, dar toate astea nu au fost posibile din cauza avocatului care îmi spunea să nu îmi fac griji. Eu despre sentința am aflat pe pagina oficiala a Judecatoriei din Chișinău. Până la momentul actual (23.04.2020) avocatul meu nu mi-a dat niciun răspuns. Spuneți-mi, vă rog, cum pot achita amenda odată ce ma aflu în afara Moldovei. E posibil sa fac un transfer?
Va mulțumesc anticipat și o zi frumoasă vă doresc!!!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Dreptul de a achita in jumatate amenda este doar in cazul infractiunilor usoare sau mai putin grave, si se calculeaza din momentul in care hotararea devine executorie.
Puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

24 aprilie 2020