Amenda penala

16 octombrie 2019 84

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ce sa fac. Am de platit o amenda penala de 25.000 lei. Daca o achit pana vineri, achit doar 50%. Intrebarea mea: daca o achit in rate, de exemplu acum 3.000, saptamana viitoare 2.000 si tot asa, pot achita? Nu am posibilitatea de a achita integral aceasta suma. Nu ma eschivez de la achitare, dar la moment si eu si copilul suntem in concediu medical. Cum procedez? Ma tem ca daca nu achit vineri toata suma sa nu fiu inchisa, sunt speriata si stresata. Va rog, ajutor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În ordine generală, potrivit Codului de executare, amenda se achită de către condamnat în mod benevol în termen de 30 de zile de la data stabilirii ei. Condamnatul este obligat să informeze imediat instanţa de judecată despre achitarea amenzii.

Astfel în acest termen o puteți achită în rate,... mai detaliat important să păstrați înscrisul care certifică acest fapt or în caz contrar să vă adresați cu o cerere către instanța că a stabilit sancțiune de achitare a amenzii eșalonat pe motivele indicate de către dvs.

16 octombrie 2019