Amenda pentru condus scuter

9 octombrie 2017 169

Daca copilul are 15 ani și nu are permis de conducere, ce amenda îl așteaptă?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Daniel Buzila
  • Student
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

În cazul minorului care a săvîrşit o faptă ce se încadrează în dispoziţia normei din partea specială a cărţii întîi, agentul constatator, procurorul sau instanţa de judecată expediază materialele cauzei contravenţionale autorităţii administraţiei publice locale pentru problemele minorilor. La demersul agentului constatator, instanţa de judecată poate aplica faţă de... mai detaliat minor măsuri de constrîngere cu caracter educativ conform art.104 din Codul penal.
Art 104 cod penal: a) avertismentul;
b) încredinţarea minorului pentru supraveghere părinţilor, persoanelor care îi înlocuiesc sau organelor specializate de stat;
c) obligarea minorului să repare daunele cauzate. La aplicarea acestei măsuri se ia în considerare starea materială a minorului;
d) obligarea minorului de a urma un curs de reabilitare psihologică;
[Art.104 al.(1), lit.d) modificată prin LP123 din 02.06.16, MO232-244/29.07.16 art.492]
e) obligarea minorului de a urma cursul de învăţămînt obligatoriu;
[Art.104 al.(1), lit.e) în redacția LP123 din 02.06.16, MO232-244/29.07.16 art.492]
f) obligarea minorului de a participa la un program probaţional.

9 octombrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Persoana cu varsta de 15 ani nu este subiect al contraventiei. Prin urmare, aceasta nu poate fi supusa raspunderii contraventionale. Deci, nu i se poate aplica nici o amenda.

9 octombrie 2017