Amenda pentru depasirea pe linie alba continua subtire

1 mai 2019 1535

Buna ziua. Astazi mi-a fost data o amenda pentru depasirea pe linie alba continua subtire in marime de 1.000 de lei. Fiind de acord cu incalcarea, am semnat procesul-verbal, dar acasa am vazut ca amenda maxima poate fi de 750 de lei, sau e gresit? Ce pot sa fac in situatia data?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Potrivit Articolul 240. Cod Contravențional.
Nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră şi de acordare a priorităţii de trecere, a altor reguli de circulaţie rutieră
(1) Nerespectarea de către conducătorul de vehicul a indicatoarelor rutiere de prioritate, a indicatoarelor de interzicere... mai detaliat şi de sens obligatoriu, a indicatoarelor de informare privind direcţia permisă de deplasare, a marcajului de pe partea carosabilă a drumului privind acordarea dreptului prioritar de circulaţie, dreptului privind delimitarea benzilor de circulaţie pe sens opus şi a celor destinate vehiculelor de rută, nerespectarea regulilor de circulaţie privind începerea deplasării şi schimbarea direcţiei de mers, privind poziţia pe carosabil, privind depăşirea vehiculelor, privind traversarea intersecţiilor şi a locurilor de oprire a transportului public, privind remorcarea vehiculelor, privind transportul persoanelor şi al încărcăturilor, privind deplasarea pe autostrăzi, nerespectarea exigenţelor de folosire a dispozitivelor de iluminat la căderea întunericului sau în condiţii de vizibilitate redusă.
se sancţionează cu amendă de la 15 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

O unitate este egal cu 50 de lei deci minimul de sancțiuni fiind 750 lei iar maximul 1500 lei.

2 mai 2019