Amendă pentru geamuri umbrite la automobil cu numere străine.

14 august 2017 213

Așa o neplăcere azi. Au venit in MD pe 15 ore la ziua mea rudele din străinătate cu mașina cu numere străine, cu geamuri tonate. În seara asta trebuia deja să fie plecate din țară. Dar i-a oprit politia. Au făcut proces verbal. Au de plătit amendă. A fost pus să zmulgă pe loc de pe geamuri pelicula. Au curățat geamurile. Numerele au fost oricum luate, ambele, mai bine zis zmulse. De ce trebuie să se scoată pelicula, dacă vin în țară pe o zi cu automobil cu numere străine, dacă în țara de reședință este permis așa ceva? Și pentru ce trebuie să se ia numerele? În opinia mea, e aplicarea legilor fără a intra in esență și e abuz de serviciu.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Contestati procesul-verbal in termen de 15 zile , find evident faptul ca automobilul dat este in trafic international !

14 august 2017