Amendă pentru necomunicarea indentității persoanei

26 mai 2017 62

Cu ceva timp în urmă a fost fixată o încălcare a RCR prin intermediului camerelor de supraveghere. Peste cîteva săptămîni persoana este stopată de poliție și i-a fost înmînată citația pentru a se prezenta la poliție pentru a-i fi făcut proces-verbal. La inspectorat de către proprietarul automobilului a fost invocat argumentul precum ca nu există probe care ar dovedi identitatea persoanei care se afla la volanul automobilului în momentul săvîrșirii contravenției și, respectiv conform Codului Contravențional procesul contravețional urmează a fi încetat. Drept răspuns, agentul constatator face proces-verbal pentru necomunicarea identității persoanei căreia i-a fost încredințat automobilului. Este clar că proprietarul trebuie să se comporte cu bună-credință și să comunice identitatea persoanei, dar dacă acest fapt nu e posibil așa cum a trecut deja ceva timp de la săvîrșirea contravenției și nu e posibil de amintit cine anume la data și ora indicată a fost la volan. Cum procedăm în acest caz, plătim amenda pentru necomunicare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua. Puteti contesta in instanta procesul verbal sau achita amenda, alegerea va apartine.
P.S. Chiar sa fie un asa numar mare de persoane carora li sa permis conducerea automobilului, ca ulterior sa nu fie posibil de stabilit(amintit)......????

26 mai 2017