Amenda pentru permis cu numele avut inainte de casatorie

27 decembrie 2021 53

Buna ziua. Sotia a fost oprita de politie pentru lipsa reviziei tehnice, incalcare pentru care i-au aplicat o amenda si puncte de penalizare, apoi i-au pus amenda pentru ca nu are permis si i-au luat permisul. Permisul ridicat era pe numele purtat de sotie anterior casatoriei, adică nu a fost preschimbat. Sunt legale actiunile politiei in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Problema e că expres nu se identifică o asemenea contravenție.
Totuși se califică ca act ce nu corespunde realității și se ridică de catre agenții de poliție.
In cazul contestarii acțiunilor poliției, de regulă se consideră că sunt legale.

12 ianuarie 2022