Amendă pentru proces verbal din 2015

14 februarie 2018 83

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog frumos: mi-a venit executorul judecătoresc la poartă și îmi spune că am de achitat o amendă de 1.000 de lei si încă 800 pentru executor judecătoresc. Precum că mi s-a întocmit un proces verbal pe data de 29 aprilie 2015. Acum e 14 februarie 2018. Au trecut trei ani și acum au aparut și îmi spun că am un proces. Ce să fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Mergeți la executorul judecătoresc la birou, depuneți o cerere să vă elibereze copia încheierii de intentare a procedurii de executare precum și documentul în baza căruia a intentat procedura de executare.
De asemenea, solicitați să vă prezinte dovada faptului că va expediat anterior scrisoare recomandată cu aviz de recepție.
Reieșind din... mai detaliat actele care o să vi le prezinte executorul judecătoresc vedeți cum acționați, contestați actului, dacă nu ați cunoscut de existența acestuia și nu sunteți de acord cu acest act, ori actul este întocmit cu încălcarea procedurii.
În cazul în care a expirat termenul de contestare solicitați repunerea în termen.

14 februarie 2018