Amenda pentru producerea accidentului

14 mai 2020 229

Am fost implicat intr-un accident, de producerea caruia cred ca sunt vinovat - am lovit foarte usor o masina. Celalalt sofer nu a oprit si nici nu am retinut numarul sau marca masinii doar culoarea. Eu m-am prezentat la politie in termenul legal pentru a obtine autorizatia de reparație. Ulterior de la politie mi s-a comunicat ca celalalt sofer nu s-a prezentat si nici nu a putut fi identificat deoarece eu nu am oferit destule informatii. In acest context, eu pot primi amenda pentru ca mi-am recunoscut vina in declaratia data? Sau doar politia poate aprecia a cui a fost vina, iar in acest caz, deoarece nu poate fi gasit celalalt sofer, nu se poate spune cu certitudine cine este vinovatul, iar eu raman doar cu paguba, dar fara amenda?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În sensul propriilor declarații, poliția nu are temei de amendare atît timp cît nu deține probe în sensul situației, astfel cazul ar urma să se finiseze cu repararea proprie a pagubei produse automobilului și fara amenda, or nu este demonstrată fapta, iar în baza propriilor declarații nu este posibil de... mai detaliat a retine că cauză contraventionala a fost cercetată corespunzător cu respectarea prevederilor legale cît și principiului nevinovăției.

28 mai 2020