Amenda pentru starea de ebrietate

26 august 2017 54

Buna ziua. Sotul are amenda pentru starea de ebrietate in Moldova. Daca nu a achitat amenda, poate sa treaca hotarele tarii in Rusia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Da, poate să treacă hotarele țării (în general).

Dar, în particular, ar putea să nu dispună de această posibilitate, dacă are interdicție de a părăsi țara sau dacă a fost privat de dreptul de a conduce (în caz că se află el la volanul mijlocului de transport).

Depinde de circumstanțe.și... mai detaliat de tipul dosarului (contravențional/penal).

Succese!

26 august 2017