Amenda rutiera

30 iunie 2017 196

Buna ziua, As dori sa aflu cit de legal este citatia venita acasa fara scrisoare recomandata? Ce risc este in caz ca nu ma prezint la centrul de monitorizare pentru solutionarea citatiei primite, motivind ca nu am primit-o? Daca automobilul personal a fost imprumutat unui prieten pe procura, oricum eu o sa achit amenda stabilita? Daca incalcarea este stabilita de camerele centrului de monitorizare, sunt in drept sa cer certificatele de metrologie pentru acele camere care au stabilit incalcarea mea? Sunt situatii paradox, unde si pietonul cit si soferul au drepturi egale, dar oricum se da prioritate pietonilor. Situatia de paradox a fost creata de agentii economici care au acaparat o parte din trotuar, dar nu s-au gandit pina la capat de urmarile posibile. Cum de procedat in asa caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
30 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca a-ti incredintat cuiva automobilul la prezentarea dstra la Centrul de Monitorizare comunicati cine este contravenientul si amenda i se aplica lui!
ps: prioritatea se ofera pietonilor in conditiile respectarii regulamentului , si nu mai mult

30 iunie 2017