Amenda rutiera

5 ianuarie 2022 37

Buna! Am o amenda pentru incalcarea marcajului stop. La solicitarea mea catre agent de a prezenta dovezi pentru faptul ca am incalcat acest marcaj, nu mi-a prezentat nicio dovada, dar mi-a intocmit proces-verbal. Spuneti-mi, va rog, cum pot contesta sau mai bine daca am ceva sanse de succes, pentru ca as lua un avocat daca am vreo sansa.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Radu, după spusele dumneavoastră agentul constatator a neglijat de drepturile dvs prevăzute de pct. 14^1 prim din RCR (HG357/2009) şi anume de a vă informa şi de a prezenta probele care vă dovedesc vinovăţia. Procesul-verbal puteţi să-l contestaţi în termen de 15 zile de la data emiterii acestuia, depunând... mai detaliat o contestaţie la autoritatea din cadrul căreia activează agentul constatator, unde veţi stipula toate motivele de fapt şi de drept.

Pentru ajutor puteţi să mă contactaţi pe adresa de email iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

6 ianuarie 2022