Amenda rutiera

17 septembrie 2019 44

Buna ziua. Am oprit pentru 5 minute pe un drum cu indicator ”Oprirea interzisa” si in acest timp au venit politistii care mi-au spus ca am incalcat si ca amenda este 750 de lei. Dupa ce au intocmit procesul-verbal, m-au invitat sa iau cunostinta cu el si sa semnez si doar atunci am vazut ca mi-au aplicat amenda 1.000 de lei si nu 750 despre care am fost informat verbal. Am zis ca nu sunt de acord cu amenda si am plecat. Acum am primit acasa o instiintare de la posta precum ca am o scrisoare pe care trebuie sa o ridic. Nu sunt sigur ca e de la politie, dar totusi care pot fi consecintele?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Daca în privința dvs s-au întocmit deja un proces verbal, consecința este doar amenda aplicată pe care urmează să o achitați ori în caz de dezacord sa o contestație.

Scrisoarea care urmează să o ridicați cel mai probabil că ține de altceva ci nu chestiunea dată.

18 septembrie 2019