Amenda rutiera de la camere video

18 iunie 2019 314

Buna ziua. Am primit scrisoare acasa (fara proces-verbal), in care scrie ca am fost prins de camere ca am incalcat limita de viteza (cu 15 km/ora, fara sa vreau), si in care imi cer sa ma prezint pe o adresa anumita la o data anumita sa platesc amenda si sa-mi scrie proces-verbal. Are vreo valoare juridica aceasta scrisoare? Cum pot ei sa ma sanctioneze daca ignor scrisoarea? Multumesc dinainte pentru un raspuns clar.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Yana, scrisoarea la care faceti trimitere e un act de informare, de regula trebuia sa va prezentati, insa, daca o ignorati nu o sa se intimple nimic, dar, exista riscul ca in perioada unui an de zile sa va stopeze intimplator politia si sa verifice in baza de date... mai detaliat si va constata incalcarea data, respectiv oricum o sa achitati amenda. Decizia va apartine.

19 iunie 2019