Amenințare cu difuzarea pozelor personale

4 aprilie 2020 70

Bună ziua. Am nevoie de sfatul Dvs. Persoana cu care am fost împreună nu îmi întoarce o datorie de bani și e vorba de o sumă foarte mare. A început să mă amenințe prin persoană terță că va posta poze de ale mele pe internet și le va trimite cunoștințelor mele. Ce pot face în așa caz? Cum să procedez?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Daria,

Trebuie să vă adresați la poliție. Organele specializate o să se ocupe cu colectarea probelor (convorbiri telefonice, poze, conversații etc) pentru ca ulterior să fie probată infracțiunea de escrocherie conform Codului Penal. Persoanele care vă șantajază o să fie pedepsite.

4 aprilie 2020