Amenințări cu moartea

29 iulie 2020 51

Bună ziua. Am o problemă și nu știu unde să mă adresez. Un deținut îmi amenință familia cu moartea. Este un om foarte periculos, fiind condamnat în temeiul mai multor articole. Ultima condamnare în 2017 este pentru huliganism grav, întreținere relațiilor sexuale cu o persoana ce nu a atins vârsta de 16 ani, furt și atragerea minorului in activitate criminală, fiind condamnat in total la 9 ani și 7 luni de închisoare. întrebarea mea este: unde pot sa mă adresez pentru a li se oferi protecție, sau cel puțin să fie informați? Și de ce un om atât de periculos este eliberat atât de devreme? Aș ruga mult să mi se ofere informații concrete. Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Ion,

Depuneți o plângere penala la poliție sau procuratură.

29 iulie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Ion, din solicitarea DVS eu așa și n-am înțeles persoana asupra căruia aveți obiecții se află în detenție, su este liber. Dacă el se ală în detenți vă adresat la
Administrația Naționalî a Penitenciarilor ( mun. Chiținău, str. N. Titulrscu 35 ) cu o plîngere, despre circumstanțrlr descrtise... mai detaliat mai sus de DVS, dacă e la libertate la poliție sau la procuratură. La plîngere anexați probele dicpuse de DVS ( audio și altele ). Eu nu vreau să intru în chestiune DVS, dar cu ce ocazie familia este amenințată și stigați așa de tare ?

29 iulie 2020