Amenințări cu reținerea la intrarea în țară

28 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Patru ani în urmă, soțul a luat mai multe împrumuturi de la companii de microfinanțare. Nu am reușit să le rambursăm la timp și au crescut penalitățile. Soțul este plecat peste hotare. În prezent, am stins o parte din datorii. Cu toate acestea, ni s-a spus că la întoarcerea în țară, soțul va fi arestat la vamă. Este posibil să-l aresteze?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru datorii nu poate fi arestat.

29 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Elena, reținerea are loc, dacă v-a fi pornită o cauză penal, la SDVS e letigiul civil. Ceia care v-au amenințat,o dat dovadă că sunt proști, ei se numesc jurișt, dar în relitate sunt proști.

29 noiembrie 2023