Amenintari de la fostul iubit

25 februarie 2024 3

Buna ziua. O cunostinta de-a mea s-a despartit de iubitul ei si acum acesta o ameninta cu publicarea unui video (compromitator). De asemenea, o ameninta ca o va urmari pe ea, dar si pe rudele ei, cu care el nu se impaca. Cum poate fi tras la raspundere, daca se afla peste hotare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună!
Cunoștința dvs. trebuie să scrie o plângere la poliție prezentând dovezile prin care persoana în cauză o amenință. Mai departe poliția își va face lucrul. Iar în cazul în care cunoștința dvs. nu va fi de acord cu soluția organului de urmărire penală, aceasta este în drept să conteste această... mai detaliat decizie.

26 februarie 2024