Amenzi contraventionale circulatie rutiera

15 martie 2020 185

Buna. In luna iunie 2019, politia de rutiera mi-a intocmit 2 procese verbale cu amenda a cate 600 lei (incalcarea vitezei surprinsa de camere). Eu am achitat cate 300 lei timp de 72 ore. In luna decembrie 2019, imi vine citatie de la politie sa ma prezint la ei in legatura cu unul din aceste amenzi. Am luat legatura cu ofiterul, i-am prezentat bonurile ca ambele amenzi au fost achitate. Mi s-a comunicat ca totul e in regula. Ca sa ma trezesc in martie 2020 cu scrisoare de la executor judecatoresc ca nu am achitat amenda din al doilea proces-verbal, trebuie sa o achit, plus chetuielile de executare. Ambele amenzi au fost achitate la timp la banca. Am bonurile respective. Ce pot face in acest caz? La cine sa ma adresez? Ca sa nu ma trezesc cu sechestru pe bunurile mele?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

Prezentati executorului judecătoresc bonurile respective, iar în caz de necesitate apelați la Trezoreria de Stat să vă confirne cumva faptul achitării. Bănuiesc că e o chestiune de necoordonare/nesincronizare aici.

Succese!

22 martie 2020