Amenzi pentru contravenții fixate de camere video

22 septembrie 2022 143

Buna! Mi-au fost aplicate 3 amenzi pentru încălcări fixate de camere de supraveghere a traficului în aprilie 2022. Din motiv că nu am fost in țară câteva luni, am găsit scrisorile la sfârșitul lui august. Ce pot face în acest caz? Ce se întâmplă dacă nu achit? În cât timp expiră aceste amenzi?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Eva, termenul de prescripție pe o cauză administrativă e un an. Dacă contravenitul nu achită amenda,poliția apelează la executorii judecătorești pentru a fi inc astă suma.

23 septembrie 2022