Amenzile aplicate de administratorul blocului de locuit

21 iunie 2018 110

Buna ziua. Va rog frumos, un raspuns din partea unui jurist. Care este termenul de prescriptie de actionare in judecata pentru amenzile aplicate de administratorul blocului de locuit unor locatari pentru folosirea "necorespunzatoare" a ascensorului (ridicare mobilier) in baza unui proces verbal intocmit la una din adunarile generale ale locatarilor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Administratorului blocului nu este instituit cu i astfel de atribuție, astfel aceste nu poate aplica amenzi iar nerespectarea legii cu privire la condominiu Nerespectarea prevederilor prezentei legi atrage răspundere administrativă, penală sau altă răspundere în conformitate cu legislaţia, care este aplicată de organele abilitate.

22 iunie 2018