Amnistia

27 iunie 2022 104

Bună ziua! Am fost condamnat in temeiul art. 151 (1) CP la 3 ani si 4 luni. Mai am pe rol două dosare: in temeiul art. 187 (2), art. 186 (2) şi art. 287 (2) CP. Cum pot beneficia de amnistie. Din câte am înțeles, e posibil după lege să închid dosarele care nu au fost finalizate, iar pe ăsta în care am fost condamnat să îmi reducă termenul cu o treime.
Este adevărat?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Mihail, da e posibil. Legea nr. 243 cu privire la amnistie prevede așa ceva. Dar nu uita,că există termen de prescripție 6 luni, de când lega a intrat în vigoare, asta se primește până la 24,06,22, nu uita așa ceva.

29 iunie 2022