Amnistia 2021

2 februarie 2022 196

Bună ziua. O persoana a fost condamnata, pentru prima data, in temeiul art. 217 alin. 2 si art. 217 prim alin. 3 CP la 5 ani de inchisoare si a ispasit deja 2 ani. Va beneficia de amnistia adoptata anul trecut? Care sunt sansele sa fie eliberata sau sa-i fie redus termenul? Trebuie persoana mentionata sau rudele sa intreprinda ceva? Va mulțumesc!

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte domenii

Art. 7. – (1) Persoanei condamnate la pedeapsa cu închisoare, la data intrării în vigoare a prezentei legi, căreia nu i se pot aplica prevederile art. 4–6 i se reduce termenul de pedeapsă după cum urmează:

a) cu o treime, dacă este condamnată pe un termen de până la 7 ani... mai detaliat inclusiv;

b) cu o pătrime, dacă este condamnată pe un termen de la 7 la 10 ani;

c) cu o cincime, dacă este condamnată pe un termen mai mare de 10 ani;

d) la 30 de ani de închisoare, dacă este condamnată la detențiune pe viață, cu condiția lipsei riscului de recidivă, constatată de un expert psiholog judiciar atestat;

e) cu o treime, dacă, la data comiterii infracțiunii, persoana condamnată avea vârsta cuprinsă între 18 și 21 de ani;

f) cu jumătate, dacă, la data comiterii infracțiunii, persoana condamnată era minoră;

g) cu o treime, persoanei condamnate cu vârsta mai mare de 60 de ani și celei cu dizabilități severe și accentuate.

Art. 13. – Ministerul Justiției, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, va aproba Regulamentul-cadru de activitate a comisiilor speciale privind aplicarea amnistiei în privința persoanelor condamnate..............
.......condamnatul sau avocatul.......trebuie să scrie, pentru orice eventualitate, cerere pe numele comisiei speciale din cadrul penitenciarului..........................https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=129275&lang=ro

3 februarie 2022

Nu am înțeles , acest articol merge sub amnistie..?

5 februarie 2022

217 prim al. 3 ; 217 prim al.3 și 217 al. 2

5 februarie 2022