Amnistia 2021

6 februarie 2022 301

Bună ziua. Condamnații în temeiul art. 217 prim alin. 3 vor beneficia de amnistie? Va mulțumesc pentru răspuns!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl, Ion, da vor beneficia de amnistie.

7 februarie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dl. Ion.
Condamnații pot beneficia de eliberarea de răspundere penală conform art. 5 din Legea nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova. Însă totul depinde de data comiterii infracțiunii, dacă pentru aceeași infracțiuni art. 217 alin.... mai detaliat (3) Cod penal nu a mai fost aplicată o altă lege a amnistiei și alte împrejurări. Pentru detalii trebuie consultat dosarul personal din penitenciar și materialele dosarului penal privind infracțiunea în ordinea art. 217 alin. (3) Cod penal fie din Procuratură sau instanța judiciară.

13 februarie 2022