Amnistia din 2021

1 februarie 2022 159

Bună ziua. Fratele meu a fost condamnat la 2 ani și 6 luni de inchisoare în temeiul art. 166 CP. Am apelat la un avocat, dar nu vad niciun rezultat. Dacă puteți să-mi spuneți ce se poate de făcut? Poate fi fratele eliberat în temeiul amnistiei adoptate în 2021?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, ati omis sa indicati alin din art 166, dupa pedeapsa banuiesc ca se refera la 166 alin.2.
Nu poate fi eliberat de pedeapsa , dar i se poate reduce pedeapsa cu 1/3 in temeiul amnistiei din acest an.

Pentru informatii suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

2 februarie 2022