Amnistia in 2021, sau si in 2022?

21 decembrie 2021 369

Salut! Amnistia recent anuntata va avea loc in 2021, sau si in 2022? Mersi mult.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Bine ați venit pe site-ul yAvo.md
Azi (24.12.2021) în ședința plenară a Parlamentului a fost votat în a II-a lectură Proiectul de lege privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.
Urmează ca legea să fie trimisă spre promulgare Preşedintelui Republicii Moldova.
Totodată, Președintele... mai detaliat RM este în drept, în cazul în care are obiecţii asupra unei legi, să o trimită, în termen de cel mult două săptămîni, spre reexaminare, Parlamentului. În cazul în care Parlamentul îşi menţine hotărîrea adoptată anterior, Preşedintele promulgă legea.

24 decembrie 2021