Amnistia in cazul infractiunii (art. 187 CP) savarsite in 2016

29 septembrie 2022 88

Buna ziua. Poate fi aplicata amnistia declarata anul trecut in cazul unei infractiuni (art. 187 CP) savarsite in 2016, in privinta careia procesul se afla la etapa de urmarire penala?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Teodor, această decizie o e procurorul pe cazul DVS, depuneți o cerere în adresa lui, dar o să vă refuze,deoarece există termenul de prescripție 6 luni, de la momentul adoptării Legii nr. 243 din 21.12.2021 cu privire la amnistie.

29 septembrie 2022