Amnistie

13 ianuarie 2022 96

Buna ziua. Persoana este condamnata in temeiul art. 190 alin. 5 CP la 14 ani de inchisoare. In termen sunt inclusi 2 ani ca parte neexecutata pentru o condamnare anterioara pe acelasi articol (art. 190 alin. 5 CP). Poate persoana in cauza beneficia de reducere cu 1/5 din termen, fiindca inteleg ca amnistia nu poate fi aplicata in cazul dat.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
Da, în temeiul art.7 alin.(1) lit.c) din Lege Nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova este posibilă reducerea termenului de pedeapsă stabilit pentru infracțiunea menționată cu o cincime.

15 ianuarie 2022