Amnistie 2021

22 martie 2022 102

Buna! In anul 2017 am fost amnistiat in temeiul amnistiei din 2016 (am fost condamnat in temeiul art. 179 CP). Din 2019 sunt judecat in temeiul art. 217 prim alin. 4 CP. Legea amnistiei din 2021 spune ca aceasta nu se aplica persoanelor condamnate anterior pentru aceleasi infractiuni care au beneficiat de amnistie (sau le-a fost redus termenul condamnarii). Nu inteleg daca amnistia se va aplica in cazul meu. Ce trebuie sa fac ca macar sa-mi fie redus termenul? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Petru, nu trebuie să faci ceva, singur te-ai folosit deja în 2017 de amnistie, a doua oară amnistia n-o să fie aplicat în privința DVS.

23 martie 2022