Amnistie în 2022?

24 martie 2022 110

Bună ziua. Soțul meu este condamnat la pedeapsa de 1 an şi 6 luni, în temeiul art. 336 alin. 1 CP. Are șanse să i se aplice amnistia? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, urmează comisia specială formată să analizeze caracteristica acestuia pentru remiterea demersului în judecată să-i fie aplicată amnistie de aceea ar fi bine să vă angajați un avocat să monitorizeze cauza.

31 martie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Articolul 336. Depăşirea atribuţiilor de serviciu CP a fost abrogat în 2009. Ceva greșiți...
Nu poate fi aplicată amnistia pentru o normă care nu mai e în vigoare.

Dacă art. confrom căruia a fost condamnat soțul nu se regăsește în art. 6 din Legea nr. 243 din 24.12.2021 cu privire... mai detaliat la Amnistie - atunci soțul are dreptul la absolvirea de pedeapsă.
Dacă însă se regăsește nr. articolului atunci i se va putea aplica art. 7 din aceeași lege și i se va reducere termenul de pedeapsă.

11 aprilie 2022