Amnistie in cazul unui condamnat pentru 2 infractiuni

3 martie 2022 252

Buna ziua! O persoana a fost condamnata la 12 ani de penitenciar de tip inchis (in temeiul art. 188 alin. 5 CP), dupa care a mai fost condamnata in alt dosar (in temeiul art. 186 alin. 5 CP) pentru care a mai primit pedeapsa de 7 ani de penitenciar de tip seminchis. Pedeapsa totala a constituit 15 ani de inchisoare. Va fi aplicata amnistia in cazul acestui condamnat?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Potrivit prevederilor amnistiei acesta poate beneficia doar de reducerea pedepsei deoarece infracțiunile care le-a comis nu cad sub incidența încetării sau liberării acestuia de pedeapsa penală.

În acest context, urmează de formulat cererea de aplicare a amnistiei către comisia specială formată în cadrul penitenciarului.

3 martie 2022
  • Jurisconsult

Buna Daniela, în cazul DVS poate fi aplicat art. 7 al Legii nr. 243 din 24.12.2021- reducere. Eu vă garantezi, că administrația penitenciarului nu o să-i propun cunoștințe să apeleze la legea menționată. Eu sunt disponibil să acord un servici juridic, apelați la viber de pe telefonul +37368669950.

5 martie 2022