Amnistie pentru fratele meu condamnat pentru o multitudine de fapte penale

24 februarie 2023 70

Buna ziua. Fratele meu a fost condamnat la inceputul lui 2019 la 9 ani de penitenciar de tip semiinchis in temeiul art. 186 alin. (1) si (2), art.187 alin. (1) si (2) si art.190 alin. (1) CP, pentru un total de 10 epizoade, din care 2 prevazute de art. 187 alin. (2). In aceste circumstante, el poate beneficia de amnistie? Comisia speciala a aprobat dosarul lui pentru amnistie. Care sunt sansele lui? Faptul ca anterior, si anume in 2018, el a fost condamnat la munca neremunerata in folosul comunitati, poate influenta decizia finala? Va multumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Marius, comisia de la penitenciar o să-i refuze fratelui, deoarece el dă dovadă de recidivă. Fratele n-a înțeles să nu mai încalce legea, dar a prelungit a primit o pedeapsă maximală, fiind anterior de mai multe ori condamnat. Fratele e în drept să apeleze în 15 zile după examinarea... mai detaliat cazului la comisie în instanța de judecată, asupra lui se oate aplicat art.7 al Legii nr. 243 din 21.12.2021 Cu privire la amnistie. Eu pot să-i întocmesc o cerere în istanța de judecată, poți apela la viberul meu de pe telefonul 37368669950 și noi vom discuta.

26 februarie 2023