Amnistie sau casarea cauzei penale?

19 noiembrie 2022 28

Bună ziua. In anul 2014 o tânar in varsta de 17 ani a fost invinuit de savarsirea actiunilor prevazute de art.186 alin. (2), art. 187 alin. (2) si art. 287 alin. (2) CP. Invinuitul a recunoscut integral vina in privinta faptelor prevazute de art. 186 si 287 CP si a fost condamnat cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei (termen de proba 2 ani). Condamnatul in anul 2016 a savarsit fapta prevazuta de art. 264 alin (4) CP si in 2018 a fost condamnat la 5 ani 6 luni de inchisoare, iar cumuland termenul din 2014, termenul total a constituit 7 ani de inchisoare.
Cu toate acestea, dosarul din 2014 a fost trimis in 2018 de Curtea Suprema de Justitie la rejudecare in alt complet de judecata si pana in prezent nu exista o hotarare definitiva.
Condamnatul a atacat si hotararea din 2018 in al doilea dosar si in urma rejudecarii in alt complet de judecata termenul a fost redus pana la 5 ani si 4 luni de inchisoare, iar prin cumularea cu condamnarea din 2014, termenul total a constituit 7 ani.
Avand in vedere ca dosarul in privinta faptelor savarsite in 2014 se afla pe rolul Curtii de Apel si nu exista o hotarare definitiva, ce se poate face in acest caz?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
Avand in vedere ca dosarul in privinta faptelor savarsite in 2014 se afla pe rolul Curtii de Apel si nu exista o hotarare definitiva și irevocabilă, consier că prsoana are 2 modalități de reacționare, reieșind de faptul, că în baza art. 187 alin. (2) și 264 alin.(4) Cod... mai detaliat penal RM nu este posibilă aplicarea amnistiei:
1)Solicitarea la Curtea de Apel, în baza art. 2 alin.(1) și (3), 9 din Legea privind amnistia, de încetarea procesului penal la faza de judecarea cauzei pentru infracținile prevăzute de art.186 alin. (2), si art. 287 alin. (2) CP RM.
( și o să rămînă atunci de executat pedeapsa care a fost stabilită pentru comiterea art.187 alin.(2) și 264 alin.(4) CP RM) - Dar asta nu este cea mai bună soluție!
2) De examina cauza și de axa pe vîrsta persoanei - atunci era minor, nu avea 18 ani. - circumstanță atenuntă (art.76 alin.(1) lit.b) din Cod penal RM).
După ce va fi emisă Decizia de Curtea de Apel și persoana va fi etapată în penitencair pentru executarea pedepsei, acolo o să trebuiască de întomit și depus către Comisia Specială o Cerere privind aplicarea amnistiei în baza art.9, 7 alin.(1) lit.a) din Legea privind amnistia și de slicitat redicerea cu 1/3 a termenului de pedeapsă stabilit. O să primească 2 ani și 3 luni.

20 noiembrie 2022