Anchetatorul imi cere sa ma prezint pentru declaratii, dar am domiciliul peste hotare

14 august 2019 162

Buna ziua. Sunt in proces de divort si stabilire a domiciliului copilului, dosarul deja se afla la Curtea de Apel. Ma aflu cu copilul peste hotare, iar fostul sot a depus plangere la politie cum ca am luat copilul fara acordul lui. Anchetatorul imi cere sa ma prezint pentru declaratii, in caz contrar procurorul va decide in lipsa mea si a deciziei Curtii de Apel daca sa fiu data in cautare sau unde va merge dosarul penal mai departe. Va rog un sfat, daca decizia procurorului va influenta la sedinta de la Curtea de Apel? Si avand domiciliul peste hotare, care sunt riscurile daca vin in tara pe o perioada scurta pentru a ma prezenta la audieri?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dacă cunoașteți despre citație, trebuie sa Vă prezentați.
Dacă nu puteți sa va prezentați - întocmiți o cerere în scris catre procuratura prin care explicati ca nu puteți veni și solicitati stabilirea altei date. Trimiteți cererea prin fax sau scrisoare cu aviz de receptie in ambele cazuri.

15 august 2019