Anexa neinregistrata

2 decembrie 2019 86

Buna ziua. Vreau sa cumpar un apartament. Am gasit unul, doar ca are o problema. Apartamentul e la demisol si fostul stapan a mai luat un teren de cam 20 m2 si a construit o camera, dar aceasta nu este inregistrata in acte. Acum stapanul imi vinde apartamentul cu tot cu camera aia anexa. Ce risc eu daca cumpar apartamentul cu camera anerxa neinregistrata?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Sergiu,

Este o construcție ilegală și conform art. 179 Cod Contravențional poate fi demolată și aplicată amendă.

Însă trebuie de văzut dacă există dosar cu autorizații pentru anexa respectivă, posibil a fost omisă doar etapa de înregistrare la ASP.

Pentru consultație detaliată mă puteți contacta.

4 decembrie 2019