Angajare buclucașă

27 februarie 2018 59

Bună ziua. Mi-ați putea sugera de ce trebuie să țin cont atunci când vreau să mă angajez. Care sunt cele mai mari plase în care cad angajații începători?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Elena,

1. În primul rând este foarte important să încheiați un contract individual de muncă care a să vă asigure multe drepturi ulterior, aici, urmează să fiți atentă la clauzele care sunt înserate în contractul dvs de muncă, adică, să citiți cu atenție la ce muncă vă obligați, durată... mai detaliat etc..

2. În caz de refuz de a vă angaja, urmează să stiți că refuzul trebuie neapărat întocmit înscris de către angajator cu indicarea motivului pentru refuză să vă angaje dvs să aveți posibilitatea de a contesta sau scri o plângere dacă acest refuz este discriminatoriu sau, ilegal.

3. Fiti atentă ce documente vi se solicită deoarece exista mai multe tipuri de contracte de munca actele necesare viitorilor angajati fiind defapt aceleasi și anume: carte de identitate, carnet de munca (daca a mai fost angajat anterior), Curriculum Vitae (CV), diplome, avize sau alte autorizatii obtinute, livret militar (daca este cazul) si cazier judiciar, nota de lichidare de la angajatorul anterior si certificat medical.

4. Numaidecât urmăriți contractul individual de muncă să fie întocmit în scris și un exemplar să revie la dvs, totodată, urmăriți ca angajatorul să înregistreze acest contract de muncă la inspectoratul teritorial de munca si in registrul de evidenta a salariatilor.

5. Să știți căCodul Muncii iti confera mai multe categorii de drepturi si obligatii in calitate de viitor angajat.

Succes

27 februarie 2018