Angajare dupa concediere

18 noiembrie 2020 126

Am fost concediata pe art. 86 lit. h) CM. In 12 ani nu am avut nicio abatere disciplinara, dar noul director s-a razbunat impotriva mea. Sunt in proces de judecata. Am un CV puternic si caracteristica buna. In acest context, pot sa fiu angajata la un alt serviciu?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Valentina.

Concedierea reprezintă desfacerea din iniţiativa angajatorului a contractului individual de muncă.

Prin urmare, concedierea nu are nici o influență asupra carierei angajatului, desprea aceasta ne consemnându-se în carnetul de muncă, așa cum era pe vremuri.

Succes!

18 noiembrie 2020