Angajare in MAI

29 mai 2023 35

Buna ziua! Am fost condamnat in temeiul art. 287 alin. 2) lit. (b) si sanctionat cu amenda in marime de 800 u.c. Am achitat amenda in 24 de ore. Am cazier judiciar curat. Cu toate acestea, am fost respins la concursul de angajare in cadrul MAI. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Legea 288/2016 prevede:
Articolul 13. Cerinţele pentru angajarea în funcţii publice cu statut special

În funcţiile publice cu statut special din cadrul Ministerului Afacerilor Interne poate fi angajată orice persoană, indiferent de rasă, naţionalitate, etnie, sex, religie sau origine socială, care întruneşte cumulativ următoarele cerinţe:
f) nu are antecedente penale;

Cazierul dumneavoastră nu... mai detaliat e curat, solicitaţi cazierul detaliat şi veţi vedea.

Puteţi desigur să contestaţi decizia de respingere din concurs dar oricum şanse nu-s.

30 mai 2023