Angajare in perioada concediului pentru ingrijirea copilului

19 august 2020 102

Buna ziua. Ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului de un an si patru luni. Concediul va dura pana copilul implineste 3 ani. Vreau sa ma angajez in alt domeniu de activitate decat cel in care am activat pana la concediu, fara a ma elibera din postul detinut. Este posibil asa ceva si care sunt conditiile? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
de fapt în momentul în care decideți să vă angajați în altă unitate trebuie să vă concediați de la locul de muncă actual or munca prin cumul la două sau mai multe unități presupune faptul că activați cîteva ore la 2 unități.
În cazul în care decideți să demisionați vă... mai detaliat angajați imediat la alt post de muncă și prezentați la CTAS ordinul de angajare ca să primiți în continuare indemnizație pentru îngrijirea copilului și să nu afectați salariu.

21 august 2020