Angajare neoficiala la munca si refuz de achitare a salariului

17 august 2017 149

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Ce putem face mai departe: sotul meu a fost primit la lucru la o companie, unde a activat 2 luni. Initial a dus carnetul de munca pentru angajare oficiala, a primit salariul pentru prima luna. Insa fiindca programul de munca era foarte obositor si nu corespundea cu ce au promis initial, a anuntat ca demisioneaza. Atunci cind a primit carnetul de munca a observat ca nu a fost angajat oficial si nu i s-a achitat salariul pentru luna a doua (aprox. 4.000 lei). Avem inregistrat la telefon ca refuza sa achite si unele insulte din partea directorului. Am apelat la politie si protectia muncii, ei nu au putut face nimic, in urma controalelor nu au gasit nereguli. Sa dam in judecata, dar nu avem bani pentru avocat, lucreaza doar sotul, eu sunt acasa cu doi copii mici si insarcinata. Ofera statul asistenta juridica gratuita? Sau ce mai putem face in asa situatie? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urma să sesizați Inspecția Muncii, totuși dacă nu s-au găsit nereguli, dvs aveți dreptul să înaintați in judecata și puteți dispune de asistență juridică garantată de stat pe motiv că financiar nu dispuneți de bani.

Faza e în aceea că veți avea o procedură îndelungată și anevoioasă în care greu... mai detaliat de crezut că veți obține cîștig odată ce nu puteți proba neregularitățile produse..

19 august 2017

Bine, dar am vrut sa stiu concret unde sa ne adresam, o adresa, niste contacte ceva... cum sa cer un avocat gratuit?

19 august 2017