Angajare pe perioada determinata

25 august 2018 104

Spuneti-mi, va rog, daca ma anagajez la lucru pe o perioada determinata, si anume de pe 24.08.18 pana pe 12.10.19, iar doamna care a lucrat si-a luat un an concediu de maternitate si pleaca in Anglia, ea poate in aceasta perioada de timp sa se intoarca la serviciu si eu sa raman fara loc de munca?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu.

25 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Cristina,
Vedeți următoarele explicații:
1. Dacă contractul este este încheiat pe o perioadă determinată, iar clauza care prevede termenul contractului face trimitere la lit. a al alin. 1 art. 55 al Codului Muncii ( aici se include angajarea pe perioadă îndeplinrii obligațiilor salariatului care se află în concediul fie de maternitate... mai detaliat sau cel parţial plătit pentru îngrijirea copilului), atunci trebuie să cunoașteți prevederea de la alin. 3 al art. 83 din Codul Muncii, care prevede situația încetării contractului în situația dmn.
2. Alin. 1 al art. 83 din Codul Muncii prevede următoarele: contractul individual de muncă pe durată determinată încheiat pentru perioada îndeplinirii obligaţiilor de muncă ale salariatului al cărui contract individual de muncă este suspendat sau care se află în concediul respectiv (art.55 lit.a)) încetează în ziua reîntoarcerii acestui salariat la lucru.
3. Cu alte cuvinte, contractul dmn. poate înceta mai devreme, în condiția în care salariatul a manifestat intenția de a reveni mai devreme la serviciu deoarece legea prevede expres că contractul încetează în ziua reîntoarcerii salariatului la lucru.

Succese!

26 august 2018