Angajare prin cumul

11 noiembrie 2019 203

Bună ziua! Dacă sunt administrator la un SRL, fără salariu (intreprinderea nu are activitate), pot să mă angajez pe normă deplină la o institutie de stat? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În prezent, restricţia pentru prestarea muncii prin cumul a rămas doar pentru conducătorul unității de stat, inclusiv municipale, sau al unității cu capital majoritar de stat care nu poate să presteze muncă prin cumul la o altă unitate sau să cumuleze funcții la unitatea pe care o conduce, cu anumite... mai detaliat excepții și nu poate să facă parte din organele care exercită supravegherea şi controlul în unitatea pe care o conduce.

Codul Muncii

Articolul 261. Munca prin cumul a conducătorului unităţii de stat, inclusiv municipale, sau al unităţii cu capital majoritar de stat
(1) Conducătorul unităţii de stat, inclusiv municipale, sau al unităţii cu capital majoritar de stat nu poate să presteze muncă prin cumul la o altă unitate sau să cumuleze funcţii la unitatea pe care o conduce, cu excepţiile prevăzute de legislaţia în vigoare.
(2) Conducătorul unităţii de stat, inclusiv municipale, sau al unităţii cu capital majoritar de stat nu poate să facă parte din organele care exercită supravegherea şi controlul în unitatea pe care o conduce.

Servus

11 noiembrie 2019