Angajare tânăr specilist în mediu rural

5 iulie 2020 96

Doresc să mă angajez la sat cadru didactic. Anul acesta am finalizat studiile de licență, dar nu sunt repartizat la vreo insitutuție de învățământ de către MECC, plus la asta spațiul locatitv de la sat este scris pe mine. Aș putea eu beneficia de compensarea consumului de energie termică şi electrică și de indemnizație?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Alex.

Achitarea indemnizațiilor și compensarea cheltuielilor pentru închirierea spaţiului locativ, consumul de energie termică şi electrică se efectuează în beneficiul tinerilor specialiști care respectă condițiile din acest regulament, în special cele de la punctul 5: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

O condiție esențială este încadrarea într-o instituție de învățământ prin repartizare de către Ministerul Educației,... mai detaliat Culturii și Cercetării. Fără respectarea acestei condiții, nu este posibil de beneficiat de indemnizația sau compensarea respectivă.

Încercați să sunați la minister în legătură cu repartizarea: mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0/

13 iulie 2020